Aktywizator seniorów. Scenariusz zajęć.

Aktywizator seniorów. Scenariusz zajęć.

Spotkajmy się! – przemawiają do nas scenariusze Aktywizatora seniorów – bo jest coś pożytecznego do zrobienia, dobrego do przeżycia i ważnego do przekazania innym. Jednym z atutów dobrego scenariusza jest właśnie fakt, że doprowadza do spotkania, które rodzi relacje między uczestnikami. Zaś przy budowaniu relacji, ważne jest to w jakim kierunku prowadzi scenariusz. W tym zbiorze określają go moduły tematyczne, będące doświadczeniem autorek w ich codziennej pracy z osobami starszymi. Każdy etap scenariusza, każdy scenariusz w module i każdy moduł w tym zbiorze wydaje się na siebie pracować i tworzyć kolejne przykłady pracy z seniorami. Dzięki temu zbiór jest zrywny, energiczny, odświeżający i co najważniejsze, dodający skrzydeł do pracy. Scenariusze dotykają zarówno istoty współtworzenia zajęć w grupie jak i zajęć indywidualnych, a ich bogata treść dotyczy sfer związanych z umysłem, ciałem i duchem. Ta komplementarność w podejściu do człowieka budzi zaufanie, szacunek i zachęca do realizacji scenariuszy.

Wyjątkowość tych scenariuszy wyraża się przede wszystkim w tym, że akcentują samodzielność osób starszych. Dzięki temu, że zawierają one wiele sposobów pracy, począwszy od mini wykładów, dyskusji, pracy w grupie, wymiany doświadczeń, po inscenizacje i gry dydaktyczne stają się atrakcyjnym przedmiotem uwagi. Warsztat pracy tworzą różnorodne formy terapii, techniki integracyjne, materiały dydaktyczne, zaskakujące zestawienia pomysłów, które wpływają na zaangażowanie uczestników. Z zajęć wypływają zasady, a wśród nich ta najważniejsza – zasada dobrowolności. Zasady dostrajają i spajają uczestników z prowadzącym tworząc podstawę scenariuszy. Zajęcia łączą ze sobą lokalne społeczności, pomagają odkrywać wśród uczestników nowe role społeczne, a także odświeżają osobiste kompetencje. Pomimo tego, że Aktywizator seniorów może brzmieć nieswojo, to stara się on tworzyć bliskość kontaktów społecznych. Scenariusze zajęć są dokładne, wypracowane, wyczerpujące, różnorodne, inspirujące i co ważne zachęcają do aktywnej postawy zgodnej z rytmem życia starszego człowieka. Ważne jest także to, że pomysły na zajęcia wychodzą poza instytucje, w których przebywają seniorzy. Dzięki temu nie zamykamy starości w czterech ścianach.

Autorki dają pracującym z seniorami solidną i atrakcyjną porcję narzędzi do codziennych spotkań. Najbliższym umożliwiają zobaczenie nieodkrytych do tej pory talentów członków swoich rodzin. Natomiast wolontariuszom podpowiadają jak zrobić coś dobrego i pożytecznego dla innych i dla siebie. Zarówno osoba doświadczona jak i taka, która po raz pierwszy organizuje zajęcia, doskonale odnajdzie się w tym zbiorze. Ten zbiór scenariuszy docenia życie osób starszych poprzez to, że daje im okazje do wyrażania siebie, bez względu na wiek i chorobę. A jest to niezwykle ważne, aby osoba starsza była słyszana, widziana i przede wszystkim zauważana.

Oczywiście ważne jest to, żeby przygotować solidny scenariusz, zarówno w głowie jak i na papierze, ale jeszcze ważniejsze jest to, żeby przeprowadzić go z sercem. Nie zapominajmy o tym, że czasem ważniejsze od naszych kompetencji mogą okazać się uczucia. Dlatego scenariusz jest dobry m.in. wtedy, kiedy czujemy, że spotkanie nie jest wyreżyserowane. Zauważmy, że owe propozycje na wolny czas dają nam swobodę ich modyfikacji. Korzystajmy z tego, bo ta dowolność wyboru, konstrukcji zajęć tworzy pełniejsze działania wobec osób starszych. Twórzmy nowe scenariusze, bo dzięki temu nasze działania poprawiają jakość życia osób starszych.

Autorki dowodzą tego, że prowadzenie zajęć dla osób starszych to przede wszystkim spotkanie „z niepowtarzalnymi indywidualnościami, niosącymi ze sobą swój bagaż doświadczeń, mądrości i odczuć”. Uważam, że pomysły zawarte w książce mają w sobie siłę, moc oraz energię, i z pewnością mogą zasilić niejeden wyczerpany akumulator. Zbiór zachęca do własnych poszukiwań, pobudzając kreatywne myślenie i twórcze działanie. To wszystko sprawia, że jest to pożyteczne kompendium wiedzy, pomysłów i doświadczeń, dla wszystkich osób wspierających seniorów. Dobre scenariusze doprowadzają do relacji między uczestnikami zajęć a zbiór ten daje szansę na takie spotkania.

Książka pt. “Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć” powinna pojawić się w sklepach na przełomie kwietnia i maja tego roku. Dam znać:-)